Германија, Данска и Норвешка ќе купат словачки хаубици за Украина

Германија, Данска и Норвешка ќе купат 16 словачки хаубици Зузана 2 за Украина, соопшти денеска германското Министерство за одбрана, а испораката ќе започне следната година.

Фото: ЕПА

Хаубиците, кои можат да истрелаат шест проектили во минута на оддалеченост од 40 километри, ќе бидат произведени во Словачка, соопшти германското министерство, пренесе Ројтерс.

Германија, Данска и Норвешка ќе потрошат 92 милиони евра за хаубиците. Украина објави дека ѝ треба повеќе тешко вооружување за да се спротивстави на Русија, наведува агенцијата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе