Францускиот парламент го отфрли предлогот за гласање доверба на владата

Француските пратеници го отфрлија предлогот за гласање доверба на владата поднесен од левицата за да го изразат своето противење на политиката на претседателот Емануел Макрон. Само 146 пратеници на Националното собрание гласаа за предлогот претставен од левичарската коалиција Нупес, која ги обединува зелените, комунистите, социјалистите и радикалната левица.

Фото: ЕПА

За да биде прифатен, текстот требаше да добие апсолутно мнозинство или 289 гласа, но десничарската опозиција и крајната десница предупредија дека нема да го поддржат. Гласањето беше реакција на минатонеделното одбивање на премиерката Елизабет Борн да побара поддршка за владина програма во францускиот парламент - што означува прекин со традицијата која досега воглавно се почитувала.

Макроновата центристичката коалиција го загуби апсолутното мнозинство на парламентарните избори на крајот на јуни, но сепак има најмногу пратеници, 250.

Покрај симболичното значење на овој предлог, опозицијата го користи како средство за преземање водечка позиција во долниот дом на парламентот, каде крајната десница е најголемата опозициска група, пред левицата, која е посилна во однос на вкупниот број пратеници, но е поделена во неколку групи, наведува агенцијата АФП.

Алијансата Нупес се состои од 151 пратеник, што значи дека петмина од нив одлучиле да не гласаат за недоверба, а тоа може да се протолкува како позитивен знак од Борн и нејзината влада, забележува агенцијата Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе