Франција се откажа од законот за безбедност поради кој протестираа илјадници луѓе

Француската влада се откажа од спорниот законски предлог за безбедноста со кој сакаше да го забрани снимањето на полицајците во акција, кажа портпаролот на партијата на претседателот Емануел Макрон.

EPA-EFE

„Мнозинството ќе претстави сосема нова верзија на членот 24 од законот бидејќи знаеме дека сè уште има дилеми“, кажа во парламентот Кристоф Кастањер, претседателот на пратеничката група на Макроновата партија Република во движење.

Новиот законски предлог би требало да ги „избрка сомнежите“ и да избегне „секакво недоразбирање“, кажа тој.

Противниците на предложениот закон тврдат дека со тој член се попречува правото на информирање и бараат негово целосно бришење, додава Франс прес.

Десетици илјади луѓе протестираа за време на викендот низ Франција поради тој законски предлог по двата случаи на полициска бруталност кои го привлекоа вниманието на јавноста.

Пред една недела беа снимени полицајци како тепаат емигранти при отстранувањето на нелегалниот емигрантски камп, а во четвртокот на социјалните мрежи се појави снимка од полицајци како претепуваат црн музички продуцент.

Видеото се појави токму во процесот на поднесувањето на законскиот предлог кој требаше да им оневозможи на луѓето да ги снимаат полицајците.

Владата го бранеше предложениот закон тврдејќи дека неговата цел е подобро да ја штити полицијата и да оневозможи видео-снимање кое би можело да ги попречи полициските операции.

Меѓутоа, многумина законот го толкуваа како опасност за слободата на новинарството.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе