Фон дер Лајен била вџашена од коментарот на Трамп дека НАТО е застарено

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен синоќа зборуваше за поранешниот американски претседател Доналд Трамп, за време на говор во Берлин на церемонија на наградата Хенри Кисинџер за 2021 година, која ја доби поранешниот американски министер за одбрана Џејмс Матис (на функција во администрацијата на Трамп во 2017 и 2018 година).

EPA-EFE

Фон дер Лајен, која во тоа време беше германска министерка за одбрана, изјави дека била „вџашена“ и „длабоко загрижена“ од изјавата на Трамп од јануари 2017 година дека НАТО е застарено, пренесува Политико.

По прашината која се крена по коментарот на Трамп, Фон дер Лајен изјави дека Матис ја уверил дека „НАТО ќе остане темелот на американската надворешна политика“.

„Матис јасно даде до знаење дека за него НАТО е нешто што ја поврзува безбедноста на САД и Европа, и додаде дека многу му значи ставот на европските сојузници. Тој најде начин да го каже тоа со мирен тон среде бурата“, кажа Фон дер Лајен.

Таа го критикуваше Трамп за неговата закана дека ќе ја испрати американската војска на улиците за да ги разбие демонстрациите на почетокот на летото 2020 година, откако Американците демонстрираа по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Фалејќи го Матис за тоа што му се спротивставил на Трамп, претседателката на ЕК кажа дека Матис недвосмислено се огласил да ги осуди потезите за кои сметал дека предизвикуваат поделби и се спротивни на американските вредности.

„Неговата моќна реакција одекна широко, во Америка и подалеку. Неговите зборови нè потсетија дека постои подобра Америка“, додаде Фон дер Лајен.

Матис ја напушти функцијата во декември 2018 година, во знак на протест поради одлуката на Трамп да ги повлече американските трупи од Сирија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе