Обид да влијае на политиката на Индија

Фон дер Лаен: Руската агресија на Украина е закана за европската безбедност

Руската агресија на Украина е директна закана за европската безбедност, изјави денес при посетата на Индија претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен.

EPA-EFE

„Таргетирањето и убивањето на невини цивили. Прекројување на границите на сила. Ова е спротивно на основните принципи содржани во Повелбата на Обединетите нации. Во Европа, ние ја гледаме руската агресија како директна закана за нашата безбедност“, кажа таа во говор на геополитичка конференција во Њу Делхи.

Додаде дека „од ништо предизвиканата и неоправдана агресија на Москва на Украина“ е стратегиски неуспех и дека Европската Унија прави сè за да ѝ помогне на Украина да се избори „за својата слобода“.

„Поради тоа моравме да воведеме обемни, остри и ефикасни санкции“, кажа таа, но додаде дека тие самите не се решение на поширокиот план да се „постигне дипломатско решение кое ќе доведе до долготраен мир“.

Фон дер Лаен престојува во дводневна посета на Индија во обид да ја смени неутралната политика на азиската земја, во која се сретна со премиерот Нарендра Моди.

Нејзината посета се толкува како дел од напорите на Западот да го натера Њу Делхи да ги залади односите со Русија и да не купува руски енергенси.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе