Фаучи: Не мора повеќе да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Водечкиот американски имунолог Ентони Фаучи, советник на американскиот претседател за пандемијата, им се довери на новинарите дека се чувствува олеснето со заминувањето на Доналд Трамп од Белата куќа.

Фото: ЕПА

Со почетокот на пандемијата многу активен во комуникацијата со новинарите, Фаучи во последните месеци се држеше на дистанца од медиумите.

„Отсекогаш зборував сè што знам и затоа понекогаш имав проблеми“, рече тој.

Објасни дека му било тешко да слуша изјави што немаат научна основа. Тој исто така призна дека многу му сметало кога Трамп во март се залагал за употреба на хидроксихлорокин во третманот на коронавирусот, лек против маларија за кој се покажало дека нема никаков ефект против вирусот.

„Не беше воопшто лесно да му се противречи на претседателот“, рече Фаучи, додавајќи: „И не се чинеше дека тоа може да помине без последици“.

„Сознанието дека можам да дојдам овде денес, да кажам што знам, да презентирам докази и да зборувам врз основа на науката е чувство што ослободува“, заклучи тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе