Фаучи: Ако сите се вакцинираат, на лето или есен би можеле да се вратиме во нормала

Соединетите Држави би можеле да се вратат во нормала до следното лето или раната есен, ако сите примат вакцина против ковид-19, изјави вчера главниот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи.

Фото: ЕПА

„Сè зависи од тоа колку брзо ќе се одвива вакцинацијата и колку луѓето ќе сакаат да се вакцинираат. Ако сè помине во најдобар ред, би можеле релативно брзо, во текот на летото или секако на есен, да се вратиме во некој вид на нормалност“, изјави Фаучи за Си-ен-ен.

Советодавниот одбор за вакцини на американската „Агенција за храна и лекови“ (ФДА) гласаше за „Авторизација за итна употреба“ (ЕУА) за вакцината Фајзер ковид-19. Затоа, се очекува ФДА да одобри ЕУА за оваа вакцина во следните неколку дена.

„Верувам дека, ако масовно ги вакцинираме граѓаните, ако се вакцинира голем процент од населението, ќе можеме на есен да се вратиме во училиштата. Тоа е она на што се надевам и што предвидувам дека ќе се случи ако сите се вакцинираме“, рече Фаучи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе