Европскиот парламент бара воведување санкции на Турција

Европскиот парламент усвои резолуција со која се бара воведување санкции на Турција поради ставот околу кипарскиот проблем, се наведува во соопштението на ЕП.

EPA-EFE

„Пратениците го повикаа Европскиот совет да го сочува единството кон едностраните и незаконски акции на Турција и да воведе строги санкции“, се наведува во документот.

Резолуцијата ја поддржаа 631 пратеник, тројца беа против а 59 воздржани.

Како што се наведува во резолуцијата, „долгорочното решение на конфликтот ќе биде можно како резултат на дијалог, дипломатски напори и преговори“. Како што сметаат пратениците на Европскиот парламент, решението на кипарскиот проблем би требало да се заснова на единствена федерација на турската и грчката заедница на островот.

„Пратениците ја повикуваат Европската Унија  да игра поактивна улога во преговорите под покровителство на Обединетите нации“, се наведува во резолуцијата.

Претседателите на државите и владите на ЕУ би требало на следниот самит на 10-11 декември да го разгледаат прашањето на односите кон Анкара.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе