Широк спектар рестриктивни мерки

ЕУ ги обнови санкциите против Русија до крајот на јануари 2023

Европската Унија одлучи да ги обнови санкциите против Русија за уште шест месеци, па така се продолжени до крајот на јануари 2023 година.

EPA-EFE

Ројтерс пренесува дека оваа одлука, која ја донесоа министрите за енергетика на ЕУ, се однесува на санкциите кои првпат беа воведени во 2014, а значително беа проширени по руската инвазија на Украина во февруари годинава.

Во моментов се состојат од широк спектар рестриктивни мерки, вклучувајќи ограничувања за финансии, енергија, технологија, стока за цивилна и воена употреба, индустрија, транспорт, поединечни рестриктивни мерки (замрзнување средства и ограничување на патувања) за широк спектар поединци и ентитети, дипломатски мерки...

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе