130 активни вулкани во Индонезија

Ерупција на вулкан на островот Јава, исфрлил чад и пепел 5,6 километри во атмосферата (ВИДЕО)

Вулканот Семеру на индонезискиот остров Јава денес проработи и исфрли чад и пепел во висина од 5,6 километри во атмосферата, се наведува во извештајот на агенцијата за геологија на индонезиското министерство за енергетика.

EPA-EFE

Ерупцијата на вулканот почнала во 17 часот по локално време, а на снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како над куќите кружат облаци од сив пепел, пренесува Ројтерс.

Неодамна и други вулкани, како Мерапи на Јава и Синабунга на Суматра, покажаа знаци на засилена геолошка активност.

Во Индонезија има околу 130 активни вулкани, повеќе од која било друга земја во светот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе