Ердоган во февруари во посета на Ријад, првпат по убиството на Кашоги

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека во февруари ќе ја посети Саудиска Арабија, и тоа ќе биде првата посета на таа земја од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година.

EPA-EFE

„Ме очекува во февруари. Ми вети. Во февруари ќе ја посетам Саудиска Арабија“, кажа Ердоган алудирајќи на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

Тоа ќе биде прва посета на Ердоган од убиството на Кашоги, кого во саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври 2018 година го убија група луѓе испратени од Ријат.

Кашоги, остар критичар на реформите на саудиските власти, беше колумнист на Вашингтон пост.

Ердоган тогаш ја обвини саудиската влада дека го нарачала убиството, додека односите на Анкара и Ријад се влошија една година претходно, во 2017. Тогаш Саудиска Арабија им наложи на арапските земји прекин на дипломатските односи со Катар, која е близок сојузник на Турција.

Меѓутоа, Ердоган во последно време се обидува да ги обнови врските со регионалните сили, па така во декември кажа дека сака развој на односите со сите заливски земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе