Во телефонски разговор

Ердоган пак му понуди на Путин да организира преговори во Истанбул

Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган разговарале по телефон за ситуацијата во Украина. За ова, пренесе ТАСС, извести кабинетот на турскиот претседател.

Фото: ЕПА

Турција повторно е подготвена да организира средба меѓу Русија, Украина и ОН во Истанбул. Покрај тоа, Анкара е подготвена да учествува во потенцијалниот механизам за следење во Украина, доколку Москва и Киев постигнат договор за тоа.

Еден ден претходно, Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе разговара со Владимир Путин и Володимир Зеленски на 30 мај.

Кремљ потврди дека рускиот претседател имал закажано разговор со турскиот лидер во „билатерален формат“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе