Ердоган: Не се откажуваме од Русија, не можеме

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денес дека Турција не може да ја напушти Русија.

EPA-EFE

„Турција не може да се откаже од Русија и рускиот гас. Турција не може да ја одбие Русија, да го одбие рускиот гас, ова е стратегиско прашање“, кажа Ердоган, а пренесуваат руските медиуми.

Ердоган повтори дека нема да го поддржи влегувањето на Шведска и Финска во НАТО. „НАТО е безбедносна организација. Ние не можеме да прифатиме присуство на терористички организации во Алијансата“, порача Ердоган денес во говор во Анкара, мислејќи на политичките и воени организации на Курдите кои во Финска и Шведска не се забранети.

Тој Шведска ја окарактеризира како „легло на терор“, истакнувајќи дека ако Турција не дозволи, земјата нема да влезе во НАТО.

„Како што знаете, Шведска и Финска се домаќини на терористички организации. Тоа се земји кои ги охрабруваат изворите на тероризам во мојата земја и кои ги снабдуваат со оружје“, кажа Ердоган.

За односот со Русија, турскиот претседател истакна дека тоа е стратегиско прашање.

„Ние имаме соработка со двете страни, со Русија градиме нуклеарна централа која наскоро ќе биде готова, ја отвораме следната година и тоа е многу важен извор за нас. Педесет отсто од гасот кој го користиме доаѓа од Русија. Тоа е стратегиско прашање и стратегиски однос. Ние тоа не можеме да го напуштиме, ниту да го прекршиме“, заклучи Ердоган.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе