Ердоган нареди протерување на амбасадорите кои бараа ослободување на Осман Кавала

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека наредил „што е можно поскоро" протерување на десет амбасадори, вклучително и француски, германски и американски, кои бараа ослободување на опозицискиот активист Осман Кавала.

Фото: ЕПА

„Му наредив на нашиот министер за надворешни работи да ги прогласи овие десет амбасадори за персона нон грата што е можно поскоро“, рече претседателот, без да прецизира до кој датум треба да ја напуштат земјата.

„Овие дипломати мора да ја познаваат и да ја разберат Турција“, продолжи Ердоган, обвинувајќи ги за „непристојност“.

Ретка мерка во меѓународните односи, прогласувањето на дипломатите за непожелни го отвора патот за нивно протерување или отповикување од татковината.

„Од утро до вечер, дипломатите повторуваа: Кавала, Кавала... Но, тој за кој зборувате, Кавала, е агент на Сорос во Турција“, рече Ердоган за американскиот милијардер со унгарско потекло Џорџ Сорос, со кого редовно го споредува Кавала.

Осман Кавала, турски издавач, покровител и противник на режимот кој четири години е во притвор без судење, режимот на претседателот Ердоган го обвинува дека се обидува да ја дестабилизира Турција.

Во соопштението објавено во понеделникот вечер, Канада, Франција, Финска, Данска, Германија, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка, Шведска и САД повикаа на „фер и брзо решение на аферата Осман Кавала“.

Еден ден по нивната заедничка изјава, во вторникот наутро, амбасадорите на десетте земји беа повикани од турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, кој ја опиша нивната посветеност кон Кавала како „неприфатлива“.

Дипломатите оценија дека „постојаното одложување на неговото судење фрла сенка врз почитувањето на демократијата, владеењето на правото и транспарентноста на турскиот судски систем“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе