Ердоган им прокоси на САД: Ние не сме племенска држава, ние сме Турција

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган им пркосеше денес на американските закани со санкции поради неодамнешното тестирање на напредниот руски противвоздушен ракетен систем С-400.

EPA-EFE

„Какви и да ви се санкциите, не одолговлекувајте туку применете ги. Вие (САД) ни кажувате да го вратиме С-400. Ние не сме племенска држава, ние сме Турција“, кажа Ердоган.

Американските власти во петокот повторно предупредија дека односите со Турција, која е официјално американски сојузник во НАТО, ќе бидат сериозно загрозени поради неодамнешното турско тестирање на ракетниот систем С-400.

Стејт департментот соопшти дека тестирањето е „некомпатибилно со одговорноста на Турција како сојузничка во НАТО и стратегиски партнер на САД“.

САД ѝ се заканија на Турција дека ќе ѝ воведат санкции ако го активираат ракетниот систем.

Анкара договорот за купување на С-400 од Русија го потпиша во 2017 година, а првите батерии од системот беа испорачани во јули минатата година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе