Ердоган до Макрон: Прво провери го сопственото ментално здравје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган жестоко го критикуваше односот на францускиот претседател Емануел Макрон кон муслиманите.

EPA-EFE

Ердоган дури го доведе во во прашање неговото ментално здравје.

„Сѐ што може да се каже за шефот на државата кој на таков начин третира милиони припадници на различни верски заедници е – прво провери го сопственото ментално здравје“, кажа Ердоган.

Турскиот лидер пред две недели ги осуди како провокација изјавите на Макрон за „исламскиот сепаратизам“ и потребата исламот во Франција да се „структуира“.

Предлог законот за борба против „сепаратизмот“ во Франција, чија мета е радикалниот ислам, треба да се најде во парламентот на почетокот на декември. Целта е да се зајакне секуларност и да се консолидираат републиканските принципи.

Но, планираната засилена контрола на финансирањето на џамиите и забраната за школување на имамите во странство може да доведат до тензии во односите со Турција.

Тоа е најновото во долагата низа несогласувања на Макрон и Ердоган, кој често се поставува како заштитник на муслиманските малцинства во Европа и во светот.

Меѓу прашањата за кои Анкара и Париз имаат дијаметрално спротивни ставови се прашања на нафтата и гасот во Средоземното Море, Либија, како и конфликтот во Нагорно Карабах.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

На 2 Август 2021 година ќе се одбележат два значајни настана од историјата на македонскиот народ.

повеќе

Албанскaта политичка и научна јавност имаат објективен пристап и разбирање дека прашањата што се на масата за разговори со Бугарија не се воопшто лесни за решавање.

повеќе

Половични регионални форми на соработка и здружување се опасни за Македонија.

повеќе