Експлозиите кај руската база на Крим биле предизвикани од детонации на авионска муниција (ВИДЕО)

Прорускиот лидер на црноморскиот полуостров Крим, Сергеј Аксјонов, кажа дека од последиците на експлозијата кај руската воена воздухопловна база загинало едно лице.

EPA-EFE

Локалните власти објавија и дека во експлозиите се ранети пет лица.

Руското министерство за одбрана објави дека дошло до детонации на повеќе парчиња авионска муниција, но не наведе што ги предизвикало експлозиите. Москва, за разлика од властите на Крим, тврди дека во експлозиите никој не е повреден.

„На 9 август, околу 15:20 часот, на територијата на аеродромот Саки кај населбата Новофјодоровка, експлодираа повеќе парчиња авионска муниција. Од последиците на експлозиите никој не е повреден“, се наведува во соопштението.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе