ВО СРЦЕТО НА ПАРИЗ

Еден полицаец убиен, друг ранет во престрелка на Шанзелизе (ВИДЕО)

Еден полицаец е убиен во оружена престрелка на Шанзелизе во Париз, јавуваат светските агенции.

Лицето што пукало во полицаецот е убиено, јави Ројтерс.

Полицијата ги предупредува парижани да ја избегнуваат областа на Шанзелизе.

„Во тек е полициска интервенција во областа на Шанзелизе, избегнувајте го тој дел и следете ги инструкциите на полициските сили“, напиша француската полиција на Твитер.

Француските медиуми јавуваат дека двајца полицајци се застрелани, а најмалку еден е мртов.

Пукањето се случило на централниот булевар на Шанзелизе, кој сега е затворен.

Помина 28-ми април во уште едно потсетување, дека пред 16 години од заседа кај Вејце ѕверски беа мачени и убиени осуммина македонски бранители во најкрвавиот и најбрутален масакар во поновата македонска историја.

повеќе

Во ситуација кога политичките опции се толку спротивставени, останува да се формира едно тело/одбор составено од врвни, независни и непристрасни луѓе.

повеќе

Доколку и се избере влада на РМ без формално определен мандатор Уставниот суд на РМ нема да има правна можност за никаква интервенција.

повеќе