Џонсон: Ако Путин беше жена...

Борис Џонсон тврди дека Владимир Путин немаше да ја нападне Украина да беше жена и смета дека војната е совршен пример за токсична машкост.

Фото: ЕПА

Во интервју за германските медиуми по самитот на Г7, Џонсон го наведе полот на рускиот претседател како фактор што придонел за конфликтот.

Џонсон за телевизијата ЗДФ рече: „Да беше Путин жена, што очигледно не е, ама ако беше, навистина мислам дека немаше да се впушти во луда, мачо-војна полна со насилство на начинот на кој тој го стори тоа. Ако сакате совршен пример за токсична машкост, тоа е тоа што тој го прави во Украина“.

Џонсон повика на „повеќе жени на моќни позиции“.

На самитот на НАТО во Мадрид, тој се спрема да ги повика другите членови да го зголемат трошењето во одбраната, вели Би-би-си.

Џонсон, исто така, рече дека иако лидерите на Г7 „очајно“ сакаат крај на војната во Украина, во моментов „нема прифатлив договор“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе