Џо Бајден гласаше на изборите (ВИДЕО)

Кандидатот за американски претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил денес гласаа во Делавер и им се придружија на милионите Американци кои ја искористија можноста за рано гласање, иако до изборниот ден останаа уште шест дена.

EPA-EFE

Досега таа можност ја искористиле 74 милиони Американци, а Бајден гласаше во зградата на државната канцеларија во својот роден град Вилмингтон во сојузната држава Делавер, каде одржа и говор. Се очекува во Делавер да однесе лесна победа.

Американскиот претседател Доналд Трамп гласаше уште во саботата во библиотека во близина на едно од неговите голф-игралишта на Флорида. Трамп пред една година го смени местото на живеење и постојаното пребивалиште го смени од Њујорк на Флорида.

Се смета дека Флорида е државата која Трамп мора да ја освои ако сака да добие втор мандат, но анкетите во моментов покажуваат негово мало заостанување зад демократскиот кандидат Бајден.

Бројот на луѓето кои гласале порано претставува 53 отсто од вкупниот број луѓе кои излегле да гласаат на изборите во 2016.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе