Нов масакр

Џихадистите на ИСИС погубиле заробени египетски христијани

Џихадистите на Исламска држава објавиле снимка од погубувањето на 21 египетски христијанин кои биле заробени во Либија, пренесуваат светските агенции.

На снимката заробениците биле облечени во препознатлите портокалови комбинезони. Заробените Копти биле присилени да клекнат, а потоа им биле отсечени главите.

Снимката била насловена „порака напишана со крв до следбениците на крстот“. Тие тврдат дека станува збор за порака упатена до „непријателската египетска црква“, и дека заробениците биле убиени поради „прогонот на муслиманите во Египет“.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе