Двајца браќа на возраст од 1 и 3 годни избодени до смрт во Бронкс

Две момчиња, едното на возраст од три години а другото на 11 месеци, биле пронајдени во стан во њујоршкото предградие Бронкс со повеќе убодни рани на вратот и торзото и биле пренесени во болница, но за жал повредите биле претешки па лекарите не можеле да ги спасат.

Фото: ЕПА

Нивната 24-годишна мајка е приведена.

Во полиција било пријавено дека жената се обидувала да ги запали работите во кујната.

„Таа се однесуваше нерационално“, изјави заменик началникот на локалната полиција.

Таа е приведена без инциденти додека не пристигнала брзата помош која ја пренела во болница на опсервација.

Медиумите пренесуваат дека мајката прво ги избодела децата, а потоа се обидела да ја запали кујната.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе