Драма во Хрватска: ако владата не донесе нови мерки следи затворање на пумпите

Ако хрватската влада до вторник не преземе мерки, горивата би можеле повторно да поскапат. Според неофицијалните информации на ХРТ, евросуперот би можел да чини околу 16 куни (2,12 евра) а евродизелот и над 16,5 куни.

EPA-EFE

Премиерот Андреј Пленковиќ најави за понеделник телефонска седница на владата поради цените на горивата, бидејќи во вторник истекува важноста на владиниот указ за замрзнување.

Евродизелот на автопатиштата во моментов чини 14,57 куни за литар, а евросуперот 95 14,06 куни. Литар основен евродизел на пумпите кои не се автопатите чини 13,08 куни, а евросуперот 95 13,50 куни.

Пленковиќ вчера најави можно воведување на ваучери за гориво за особено загрозените групи граѓани.

„Воведувањето ваучери за гориво е можно на есен, таа можност е отворена, но владата сè уште има други алати на располагање“, кажа Пленковиќ.

Во меѓувреме, шефот на Здружението на мали трговци со нафтени деривати Армандо Милјавац кажа дека во вторник ќе се затворат бензинските пумпи ако владата нешто не преземе.

Здружението обединува над 60 мали трговци кои управуваат со стотина бензински пумпи низ Хрватска. „Ако во вторник не биде донесена прифатлива одлука за нормално работење и продолжување на работењето, ние решивме да ги затвориме пумпите“, кажа Милјавац за Индекс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе