Драма на Хаити: Грабнати 17 мисионери од САД, меѓу нив има и жени и деца

Група од 17 американски христијански мисионери, меѓу кои има и жени и деца, се грабнати на Хаити, соопштија властите.

EPA-EFE

Мисионерите тргнале од сиропиталиште кон куќите и тогаш биле грабнати, објави организацијата Христијанска помош Обаја, пренесува Асошиејтед прес.

Се наведува дека директорот на мисијата на терен е во контакт со американската амбасада и дека семејството на директорот и уште еден маж биле во седиштето на мисијата, додека останатите кои биле во посета на сиропиталиштето се грабнати. Не се објавени повеќе детали.

Портпаролот на американската влада изјави дека САД се запознаени со извештаите за грабнувањето.

„Безбедноста на американските државјани во странство е еден од најголемите приоритети на министерството за надворешни работи“, изјави портпаролот, одбивајќи понатаму да ја коментира ситуацијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе