Драма на Хаити: Грабнати 17 мисионери од САД, меѓу нив има и жени и деца

Група од 17 американски христијански мисионери, меѓу кои има и жени и деца, се грабнати на Хаити, соопштија властите.

EPA-EFE

Мисионерите тргнале од сиропиталиште кон куќите и тогаш биле грабнати, објави организацијата Христијанска помош Обаја, пренесува Асошиејтед прес.

Се наведува дека директорот на мисијата на терен е во контакт со американската амбасада и дека семејството на директорот и уште еден маж биле во седиштето на мисијата, додека останатите кои биле во посета на сиропиталиштето се грабнати. Не се објавени повеќе детали.

Портпаролот на американската влада изјави дека САД се запознаени со извештаите за грабнувањето.

„Безбедноста на американските државјани во странство е еден од најголемите приоритети на министерството за надворешни работи“, изјави портпаролот, одбивајќи понатаму да ја коментира ситуацијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе