Додик: Спремен сум да поднесам оставка (ВИДЕО)

Спремен сум како член на Претседателството на Босна и Херцеговина да поднесам оставка, изјави српскиот член Милорад Додик.

EPA-EFE

Но бара да не се бира нов член на Претседателството на БиХ од редовите на српскиот народ.

Додик, на конференција за новинарите во Бања Лука, кажа дека тоа и претходно бил негов предлог, а ќе биде и понатаму. „Утре ќе биде одржана седница на Народното собрание на Република Српска на која ќе се манифестира националното единство“, порача Додик, истакнувајќи дека тој ден е многу важен за РС.

Го повтори ставот дека наметнатата одлука на високиот претставник Валентин Инцко не е во согласност со уставот и правото.

„Сега имаме хајка на Бошњаците кои спроведуваат хајка врз Србите што потсетува на лошиот период кога кадијата и тужеше и судење“, наведе Додик.

Тој додаде дека верува дека ниеден Србин во судските институции на БиХ нема да прифати да учествува во страшниот прогон и дека ќе се дистанцира од тоа.

„Тоа ќе го покаже целиот гној на БиХ врз која меѓународната заедница врши насилство“, кажа Додик.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе