Додик: Целта на Република Српска е самостојност и обединување со Србија

Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик викендов повтори дека Република Српска е всушност држава на српскиот народ и истакна дека крајната цел ѝ е независност и обединување со Србија.

EPA-EFE

„РС е несомнено држава на српскиот народ“, кажа лидерот на босанските Срби по повод Денот на Република Српска, кој се одржа во саботата.

За разлика од претходно, годинава одбележувањето на празникот, кое уставниот суд на БиХ го прогласи за неуставно, беше организирано без паради на полицајците и пожарникарите и без масовни собири поради пандемијата.

Додик: РС е остварување на повеќевековната идеја Србите да имаат своја држава

Актуелниот претседавач на тричленото Претседателство на БиХ, Додик во видео-снимка повтори дека Република Српска е „остварување на повеќевековната идеја на Србите да имаат своја држава“.

Кажа дека тој ентитет е резултат на борбата која Србите ја воделе од турската окупација до комунистичка СФРЈ која на српскиот народ се обидела да му го ускрати идентитетот „формирајќи некои други нации“.

„Тоа никогаш не беше борба за БиХ, туку за единство со Србија“, кажа Додик додавајќи дека конечната цел е самостојна и слободна Република Српска.

Најави најголема прослава на Денот на РС за две години

Дел од пратениците од српска националност во собранието на тогашна СРБИХ на 9 јануари 1992 противуставно прогласија „Српска Република БиХ“, обидувајќи се така да ја спречат независноста на Босна и Херцеговина. Уставниот суд двапати пресуди дека одбележувањето на тој датум е неуставно бидејќи ги крши правата на Бошњаците и Хрватите кои живеат на територијата на РС.

И покрај тоа што таа пресуда е обврзувачка, властите во РС продолжија со таа пракса, а Додик најави дека во 2022 година може да се очекува најголемата прослава досега.

„Тоа е денот кој го направи нашиот народ па не може и никогаш нема да биде укинат со одлука на кој било меѓународен инквизитор“, заклучи тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

повеќе

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе