Денес одлука за статусот на Украина околу влегувањето во ЕУ

Лидерите на Франција, Германија и Италија вчера, во посета на Киев, ги поддржаа напорите на Украина да се приклучи во Европската Унија.

Фото: ЕПА

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека сите четворица лидери ја поддржуваат идејата на Украина да ѝ се додели статусот на кандидат за членство во ЕУ.

Денес Европската комисија треба да донесе одлука за статусот на Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски посетата на лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија во Киев ја опиша како „историски ден“ за неговата земја.

„Украина ужива во поддршката на четири моќни европски земји“, рече тој во своето вечерно видеообраќање, додавајќи дека Украина сега е поблизу до Европската Унија од кога било од нејзината независност.

Макрон рече и дека е подготвен да патува во Москва на разговор со рускиот претседател Владимир Путин под одредени услови.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе