Демонстрантите во Багдад упаднаа во зградата на парламентот

Стотици следбеници на влијателниот шиитски верски водач влегоа во парламентот по втор пат оваа недела во знак на протест против напорите на партиите поддржани од Иран да формираат влада.

Фото: ЕПА

Ирачките безбедносни сили се обидоа да ги спречат демонстрантите да влезат во зградата на парламентот користејќи солзавец и димни бомби.

На протестот во зелената зона во Багдад каде се наоѓаат институциите имало илјадници луѓе. Пред да упаднат во парламентот тие ги отстраниле барикадите поставени околу зоната.

Неколку лица се повредени според Асошиејтед прес.

Шиитскиот верски водач Моктада Ал Садр повика на протест против проиранската влада.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе