Данските власти: Гасот од Северен тек 1 престана да истекува, постигнат е стабилен притисок

Властите во Данска објавија дека гасот престанал да истекува од гасоводот Северен тек 1, еден ден откако соопштија дека од гасоводот Северен тек 2 престанал да истекува природен гас.

Фото: ЕПА

Компанијата Норд стрим АГ ја информираше данската агенција за енергетика дека се чини дека сега е постигнат стабилен притисок на гасоводот Северен тек 1.

„Ова укажува на тоа дека истекувањето на гасот на двата цевководи сега заврши“, објави данската агенција на Твитер.

Данската агенција вчера објави дека природен гас престанал да истекува од гасоводот Северен тек 2.

Експлозиите во морето кои неделава ги оштетија гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 предизвикаа истекување на метан во големи количини.

Данската поморска управа соопшти дека вечерта на 26 септември дошло до истекување на гас кој доаѓа од Русија во близина на Северен тек 2. Набргу потоа е регистриран пад на притисокот на двата крака на гасоводот Северен тек 1.

Во меѓувреме, Шведската поморска управа регистрираше две истекувања на гас во ексклузивните економски зони на Данска и Шведска.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе