Црна статистика во Бангладеш, 11 лица загинаа од гром за два дена

Најмалку 11 лица загинаа, а неколку десетици се повредени во удари од гром во Бангладеш во последните два дена, јави денеска агенцијата Анадолу.

Фото: Пиксабеј

Во четвртокот во областа Сираџањ загинаа девет лица како последица од удар на гром, а двајца браќа загинаа во невреме со грмотевици во областа Кулна вчера вечерта.

Повеќе од 3.000 луѓе загинаа во удари од гром во Бангладеш од 2011 година, според Министерството за управување со катастрофи на земјата.

Извештаите покажаа дека речиси 70 отсто од смртните случаи се случиле во периодот меѓу април и јуни, и дека ова е најверојатно една од катастрофалните последици од климатските промени.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе