Членките на НАТО ги потпишаа протоколите за пристап на Шведска и Финска

Двете нордиски земји ги потпишаа барањата за пристап, кои сега мора да бидат ратификувани од сите 30 членки на НАТО.

Фото: ЕПА

Членките на НАТО денес ги потпишаа протоколите за пристап неопходни за покана на Шведска и Финска во воената алијанса на церемонија во седиштето на НАТО во Брисел. Шведската министерка за надворешни работи Ан Линде и нејзиниот фински колега Пека Хаависто учествуваат на свеченоста заедно со претставници на 30-те членки на западната воена алијанса.

Протоколите му овозможуваат на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг да испрати официјална покана до Шведска и Финска да ѝ се приклучат на Алијансата, но процесот на ратификација може да потрае. Идните членки мора да ги поминат протоколите, процес што обично ги вклучува националните парламенти. Се проценува дека ќе бидат потребни уште шест до осум месеци пред Шведска и Финска да влезат во НАТО.

Протоколите за пристапување можеше да бидат потпишани порано, но Турција во последен момент се согласи да се откаже од своето противење на приемот на нордиските земји пред самитот на НАТО во Мадрид минатата недела.

Поттикнати од руската инвазија на Украина, Шведска и Финска на 18 мај поднесоа барање за членство во НАТО. Но Турција со недели ја блокираше нивната кандидатура „од страв поврзан со тероризмот“, а секој нов пристап до НАТО бара едногласност на сите членови.

Блокадата престана откако тројцата лидери се согласија да соработуваат во серија мерки, вклучително и за договори за екстрадиција и по ветувањето дека ќе го укинат ембаргото на оружјето.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе