Четворица париски полицајци претепале црнец, снимени со камера (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Франција започна официјална истрага против четворица полицајци за претепување на Афроамериканецот Мишел Зеклер, музички продуцент, пренесува Би-би-си.

Screenshot

Француски судија одреди отворање кривична истрага против четворица полицајци поради тепање на музички продуцент во неговото студио во Париз на почетокот на овој месец, велат медиумите.

Минатата недела се појави видео од полицајци белци како го напаѓаат продуцентот Мишел Зеклер.

Четворицата осомничени, според судски извори, се соочуваат со обвиненија за „намерно насилство од лице со овластување“, објавија денес француските медиуми.

На двајца им е одреден притвор.

Одлуката за отворање на официјална истрага доаѓа во време на зголемена загриженост за полициското насилство во Франција.

Обвиненијата против полицајците вклучуваат и употреба на расистички јазик и намерно насилство со употреба на оружје, рече во неделата парискиот обвинител Реми Хејц.

Во саботата избија насилни судири во престолнината на Франција за време на протестите против полициското насилство откако претседателот Емануел Макрон еден ден претходно рече дека снимките од наводното тепање се „срам за Франција“.

Музичкиот продуцент Мишел Зеклер рече дека полицајците го „нападнале“ во неговото музичко студио во 17 париски округ на 21 ноември.

Тој рече дека се шетал во близина на студиото и не носел маска, со што ги прекршил француските здравствени протоколи во борбата против коронавирусот. Кога видел полициско возило, влегол во своето музичко студио за да избегне парична казна.

Тој додаде дека полицијата го следела до студиото и физички го нападнала и навредувала по расна основа.

Легенда под Главна слика

Screenshot

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе