Чарлс Трети официјално назначен за крал на Австралија и Нов Зеланд

Кралот Чарлс Трети денеска беше официјално именуван за монарх на Австралија и Нов Зеланд, на церемониите што се одржаа во двете земји по повод неговото доаѓање на престолот.

Фото: ЕПА

Дејвид Харли, австралискиот генерален гувернер во Канбера го прогласи принцот Чарлс за австралиски крал Чарлс Трети.

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн го поздрави Чарлс на слична церемонија во Велингтон, велејќи дека тој го сака Нов Зеланд и постојано ја покажува својата длабока грижа за нацијата.

Двата церемонии беа чисти формалности. Австралија и Нов Зеланд се две поранешни британски колонии, кои се независни со децении, но задржаа монарх на чело на државата.

Австралискиот премиер Ентони Албанезе, кој наскоро ќе отпатува во Лондон за да присуствува на погребот на кралицата Елизабета Втора, изјави дека 22 септември во Австралија ќе биде државен празник во чест на починатата кралица.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе