Бугарските кандидати „удрија“ по Турција

Лидерите на двете главни партии на претстојните парламентарни избори во Бугарија ја прозваа Турција за она што сметаат дека е „мешање во кампањата“.

„Нашата партија категорично одбива мешање на странска земја во нашите внатрешни работи. Не ги прифаќаме изјавите на турскиот министер за социјална помош и на турскиот амбасадор кои отворено повикуваат да се гласа за одредена партија“, изјави Корнелија Нинова од Социјалистичката партија, а како што пренесува Франс прес, таа притоа мислела на партијата на турското малцинство Дост, која за првпат ќе учествува на избори.

Бојко Борисов од партијата на десниот центар ГЕРБ и поранешен шеф на полицијата се надева дека по изборите ќе го добие третиот премиерски мандат, има сличен став.

„Тоа мешање е неприфатливо, но мораме да ја засилиме дипломатијата, но имајќи предвид дека Турција е наш сосед“, изјави Борисов за француската агенција.

Бугарската влада ги повика поради ова минатата недела турскиот амбасадор, како и својот претставник во Анкара на консултации.

Во Бугарија живеат околу 700.000 Турци, кои во таа земја останале по распаѓањето на Отоманското царство, а над 200.000 етнички Турци со бугарски пасош живеат во Турција.

Парламентарните избори во Бугарија ќе се одржат на 26 март и тоа се веќе трети избори во последните три години. Анкетите укажуваат на тесна трка меѓу ГЕРБ и Социјалистичката партија.

Реформи во образованието секако дека се потребни, но тие треба да се базираат на цврсти докази поткрепени со позитивни резултати за напредок.

повеќе

Кога ќе се каже Западна Европа, во Македонија се мисли дека се работи за место каде што царува сознанието.

повеќе

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе