Бугарскиот премиер го замени министерот за правда по насилните протести во вторникот

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го смени министерот за правда, иако не е веројатно дека тој потег ќе ги смири двомесечните протести чии учесници бараат оставка на владата и државниот обвинител.

EPA-EFE

Министерот за правда на Бугарија Данаил Кирилов поднесе оставка минатата недела по острите критики на јавноста на сметка на контроверзниот предлог за нов устав, на кој е еден од авторите.

Парламентот на Бугарија вчера за министерка за правда ја избра неговата заменичка Десислава Ахладова.

Граѓаните на Бугарија вчера се собраа на уште еден антивладин протест. Нивните главни барања во изминатите недели се оставки на Борисов и главниот обвинител Иван Гешев.

На демонстрациите во вторникот дојде до судири на полицијата и демонстрантите, со повреди и апсења на повеќе десетици луѓе.

Владејачката партија од десниот центар ГЕРБ на Борисов објави вчера дека тој нема да поднесе оставка по насилните протести.

Демонстрантите ја обвинуваат власта за поврзаност со мафијата, толерирање на корупцијата и задушување на слободата на говорот.

Борисов е премиер од 2009 година со кратки прекини, а третиот мандат на чело на владата му истекува во март.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе