Претходно изгласана недоверба

Бугарската влада поднесе оставка, Петков останува кандидат за премиер

Бугарската влада поднесе денес оставка во парламентот откако на кабинетот на премиерот Кирил Петков му беше изгласана недоверба, јавуваат бугарските медиуми.

EPA-EFE

Претседателот Румен Радев најави консултации со парламентарните партии за мандатар за нова влада.

Бугарскиот премиер во оставка Петков кажа дека ќе биде кандидат за премиер на партијата Ги продолжуваме промените кога таа партија ќе го добие мандатот.

Тој кажа дека нема да преговара со опозициските партии кои учествуваа во уривањето на неговата прва влада.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе