Бугарија протера 70 руски дипломати

Бугарија прогласи 70 руски дипломати за непожелни лица, што предизвика зголемување на тензиите меѓу историски блиските народи, изјави денеска рускиот дипломат Филип Воскресенски.

Фото: ЕПА

Високиот руски дипломат Воскресенски изјави за новинарите на аеродромот во бугарскиот главен град Софија дека на дипломатите им било наредено да ја напуштат земјата пред понеделник.

Одлуката за протерување на Бугарија ја објави вршителот на должноста премиер Кирил Петков, кој зазеде тврд став против Русија откако таа ја нападна Украина на 24 февруари.

Петков, кој загуби на гласањето недоверба на 22 јуни, тврди дека Москва користела тактика на „хибридна војна“ за да ја собори неговата влада.

Петков рече дека Русија ќе задржи 43 свои вработени по протерувањето и истакна дека Бугарија има само 12 дипломатски персонал во Москва.

„Секој што работи против интересите на Бугарија ќе биде поканет да се врати во земјата од која дошол“, рече тој.

Во петокот руската амбасадорка Елеонора Митрофанова ѝ постави ултиматум на Бугарија да ја повлече својата одлука и се закани дека Москва целосно ќе ги прекине дипломатските односи.

„Имам намера пред раководството на мојата земја итно да го поставам прашањето за затворање на руската амбасада во Бугарија, што неминовно ќе доведе до затворање на бугарското дипломатско претставништво во Москва“, се вели во нејзиното соопштение.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе