Бојко Борисов разговарал со Ангела Меркел

Бугарија го поддржува планот за буџетот на ЕУ, се дистанцирала од Полска и Унгарија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денес разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и се дистанцирал од Полска и Унгарија кои ставија вето на предлог буџетот на Европската Унија, оценувајќи дека предлогот е „врамнотежен и прифатлив“.

EPA-EFE

Борисов ѝ изразил поддршка на тој предлог на канцеларката Меркел чија земја претседава со ЕУ до крајот на годината.

Полска и Унгарија одбиваат да го прифатат услов за исплатата на десетици милијарди евра од фондовите на ЕУ да биде почитувањето на владеењето на законите, независноста на правосудството и слободата на медиумите.

Тие две земји, кои добија поддршка од Словенија, поради тоа ставија вето на предлогот за долгогодишниот буџет на ЕУ.

Романскиот премиер Лудовик Орбан претходно денес за Франс прес кажа дека се залага за демократските вредности на кои е заснована ЕУ. Словачка и Чешка исто така го подржаа владеењето на правото, и само Словенија го поддржа ставот на Полска и Унгарија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе