Бугарија 90 отсто од гасот увезуваше од Русија, сега бара помош од Грција

Бугарската влада тврди дека била спремна за прекинот на испораките на гас од Русија.

EPA-EFE

Бугарскиот премиер Кирил Петков денес им порача на Бугарите дека нема да има недостиг од гас, додавајќи дека преговара со грчката влада за да обезбеди алтернатива на рускиот гас.

Бугарија околу 90 отсто од својот гас го увезуваше од Русија, што ја прави поранлива на рускиот потег отколку Полска, на која Русите исто така денес и го прекинаа снабдувањето со природен гас.

Премиерот Петков го обвини Кремљ за „рекет и уцена“. Кажа дека веднаш почнал преговори со грчката влада. Разговорите ги потврди и грчката страна, која предвидува дека гасоводот со кој азербејџанскиот гас од грчки Комотини треба да стигнува до Стара Загора во Бугарија треба да биде отворен во јуни.

Грчката влада ѝ понудила помош на Бугарија со своите резерви на течен природен гас, доколку е потребно. Меѓутоа, новиот гас Бугарија ќе ја чини значително поскапо од рускиот.

Рускиот потег би можел да ги зголеми тензиите во бугарската влада, во која два од четирите коалициски партнери се попријателски расположени кон Русија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе