Бруталноста на американската полиција: шутираат момче во глава додека е врзан со лисици (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири вознемирувачка снимка на која се гледа како полицајци од Индијанаполис го шутираат Џереми Вон на кого рацете му се врзани со лисици.

EPA-EFE

Еден од актерите на снимката полицаецот Ерик Хаксли веќе неколку пати е обвинуван за прекумерна употреба на сила, а во една прилика бил и кривично гонет, пишува Си-ен-ен.

Вршителот на должноста американски обвинител за јужниот округ Индијана Џон Чилдрес изјави во средата дека ќе ги преземе соодветните понатамошни чекори доколку истрагата открие кривично дело кршење на федералниот кривичен статут.

Хаксли во моментов е суспендиран и не прима плата. Тој се брани со тоа дека случајно го шутнал Вон во лице, бидејќи сакал да ја стави ногата на рамото на Вон.

На снимката се гледа како полицаецот му кажува на Вон да се наведне, потоа го соборува на земја, го шутира во глава и му кажува дека е готов. На Вон по инцидентот никој не му пружил медицинска помош.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе