Брнабиќ: Референдумот е апсолутно легитимен

Легитимитетот на референдумот за промени во областа на правосудството не се доведува во прашање, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ, наведувајќи дека повеќето граѓани ги поддржале промените.

EPA-EFE

„Сериозно мнозинство луѓе беа за, повеќе од 60 отсто, околу 400 илјади луѓе кои гласаа „да“, а не против. Тоа е големо нешто, се боревме за ова“, кажа Брнабиќ одговарајќи на новинарски прашања.

Таа, пренесува Танјуг, потсети дека промената на уставот долго се подготвувала и успехот на референдумот го окарактеризира како победа.

На прашањето за излезноста, Брнабиќ кажа дека главните фактори кои влијаеле врз намалениот број граѓани кои гласале се моменталната епидемиолошка состојба и повикот на одделни политички актери на бојкот на референдумот.

„Но и незаинтересираноста на дел на граѓаните за прашањето за промена на уставот во делот на правосудството“, кажа Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе