За поканата за посета на Црна Гора

Брнабиќ: Незгодно е да се посети држава од која е протеран амбасадорот на Србија

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ кажа дека „ја има предвид“ поканата на црногорскиот колега Здравко Кривокапиќ да ја посети Црна Гора, наведувајќи дека е незгодно да се посети држава од која амбасадорот на Србија е протеран.

EPA-EFE

Брнабиќ,  одговарајќи на прашањето на новинарите дали ќе ја посети Црна Гора, му се заблагодари на Кривокапиќ на поканата, и додаде дека е „незгодно да ја посети државата во која вашиот амбасадор е прогласен за непожелна личност“.

„Се надеваме дека тоа прашање (на амбасадорот) ќе може да се реши, а во кој било друг сегмент од дијалогот, владата на Србија и државниот врв покажаа колку им значи соработката со Црна Гора во овој момент“, кажа Брнабиќ, пренесува Танјуг.

Таа кажа дека на јасно барање на претседателот на Србија Александар Вучиќ не возвратила со реципрочни мерки на Црна Гора, и дека „го задржала нејзиниот амбасадор во Белград“.

„Тоа е гест на пружена рака, и понатаму очекуваме на тој гест соодветно да одговори и Црна Гора. Ја имам предвид нивната покана и им благодарам“, порача Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе