Брнабиќ: Крајната цел е протерување на Србите од Косово

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави дека целта на Србија е да се зачува мирот и да се обезбеди стабилноста на регионот.

EPA-EFE

Тоа, како што порача, е главната и најтешка задача на српскиот претседател Александар Вучиќ на денешните разговори во Брисел.

„Навистина мислам дека денес во Брисел се разговара за мирот и дека темите кои се на дневен ред, како табличките и личните карти, а чија суштина е (косовскиот премиер Аљбин) Курти постојано да провоцира, е да го спречиме она што се спремаше на 31 јули – физички напад и протерување на Србите“, кажа српската премиерка.

На прашањето дали КФОР е гарант за безбедноста на Србите, таа кажа дека тоа сигурно е, но дека Србија не сака така да биде.

„Ако зборуваме за НАТО, Србите на Косово и Метохија, особено на северот, сакаат присуство на КФОР. Сега доста се сменија нештата, од бомбардирање на СРЈ и Кумановскиот договор кога Албанците го сакаа НАТО, а сега не, но Србите го сакаат бидејќи КФОР ги обезбедува нив“, кажа Брнабиќ.

Од друга страна, додаде, тоа доволно кажува за намерите на албанските политичари. „И во таа смисла добро е НАТО да ни е сојузник“, заклучи српската премиерка.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе