„Оружје кое до сега малку се користеше“

Британски воен аналитичар: Русите ја напаѓаат Одеса со ирански дронови

Стратегиски важниот украински град Одеса, во кој има големо пристаниште, е нападнато со оружје кое до сега малку се користеше во војната, вели британскиот воен аналитичар професорот Мајкл Кларк.

EPA-EFE

Тој додава дека руските воздухопловни сили се борат да дојдат до градот, а на Москва ѝ снемуваат прецизни проектили, па наместо тоа се врти на евтините ирански беспилотни летала. Овие дронови „не се баш софистицирани“ и лебдат над метата пред да бомбардираат или експлодираат.

Кларк вели дека тие „не се особено моќни, но претставуваат проблем“ и се користат за напади на цивилни центри. Украинските сили во меѓувреме продолжуваат да добиваат повеќе системи за противвоздушна одбрана од САД и Норвешка.

„Тоа доведува до нова воздушна војна меѓу беспилотните летала и земјените проектили кои можат да ги соборуваат“, вели британскиот аналитичар.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе