„Оружје кое до сега малку се користеше“

Британски воен аналитичар: Русите ја напаѓаат Одеса со ирански дронови

Стратегиски важниот украински град Одеса, во кој има големо пристаниште, е нападнато со оружје кое до сега малку се користеше во војната, вели британскиот воен аналитичар професорот Мајкл Кларк.

EPA-EFE

Тој додава дека руските воздухопловни сили се борат да дојдат до градот, а на Москва ѝ снемуваат прецизни проектили, па наместо тоа се врти на евтините ирански беспилотни летала. Овие дронови „не се баш софистицирани“ и лебдат над метата пред да бомбардираат или експлодираат.

Кларк вели дека тие „не се особено моќни, но претставуваат проблем“ и се користат за напади на цивилни центри. Украинските сили во меѓувреме продолжуваат да добиваат повеќе системи за противвоздушна одбрана од САД и Норвешка.

„Тоа доведува до нова воздушна војна меѓу беспилотните летала и земјените проектили кои можат да ги соборуваат“, вели британскиот аналитичар.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе