Британски парламентарец е суспендиран и обвинет за гледање порнографија на работа

Британскиот конзервативен пратеник е суспендиран од партијата по истрага за наводно гледање порнографија на мобилен телефон во просториите за дебата во Долниот дом на Парламентот.

Фото: Википедија

Нил Периш, пратеникот кој ги застапува Тивертон и Хонитон во југозападната англиска област Девон, денеска беше суспендиран од партијата.

На состанокот на конзервативните партија беше покрената истрага на независниот одбор за приговори и жалби по обвинувањата против него. Периш е претседател на Комитетот за животна средина, храна и рурални прашања, ја претставуваше изборната единица Девон од 2019 година.

Премиерот Борис Џонсон рече дека гледањето порнографија е неприфатливо на кое било работно место.

Скандалот избувна во време кога Џонсон и неговата партија се под притисок поради забавите во резиденцијата на премиерот во Даунинг стрит, кога земјата беше под строг карантин. Борис Џонсон е под истрага за лажење на парламентот за забавите.

Легенда под Главна слика

Фото: Википедија

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе