Британија: Парите од Западот и понатаму ја хранат воената машина на Путин

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трус кажа дека „Британија ќе обезбеди извршители на злосторства над цивилите во Украина да бидат изнесени пред правдата“.

EPA-EFE

Зборувајќи до својот украински колега Дмитриј Кулеба за време на посетата на Варшава, Трус кажа дека Британија „треба да најави нови, пожестоки санкции за Русија“.

Додаде дека нема збор за попуштање на санкции против Русија додека руските трупи се во Украина.

„Факт е дека парите од Западот сè уште ја хранат воената машина на Путин. Тоа мора да сопре“, порача шефицата на британската дипломатија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе