Според портпаролот на Џонсон

„Британија ќе му суди на Путин по делата, а не по зборовите“

Велика Британија сака руските сили целосно да се повлечат од Украина и ќе ги оценува привремените чекори кон евентуален мировен договор по дејствата, а не по зборовите, изјави портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон.

Фото: ЕПА

Запрашан дали Џонсон е охрабрен од ветувањето на Русија дека ќе ги намали воените операции околу Киев и северна Украина, неговиот портпарол рече „ние ќе ги судиме Путин и неговиот режим според неговите постапки, а не според неговите зборови“.

Тој додаде дека има одредено намалување на руското бомбардирање околу Киев, главно поради тоа што украинските сили „успешно ги потиснуваат руските напади“ во северозападниот дел на градот.

Сепак, тие рекоа дека борбите продолжуваат и дека има силно бомбардирање во Мариупол и други области.

„Значи, не сакаме да видиме ништо помалку од целосно повлекување на руските сили од украинска територија.

Американскиот државен секретар претходно рече дека Америка не гледа „знаци на вистинска сериозност“ од Русија за постигнување мир откако ја нападна Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе