Британецот Сунак ќе се кандидира за премиер: Вели дека е „сериозен кандидат“ со интегритет

Поранешниот британски министер за финансии Риши Сунак ќе се претстави како „сериозен кандидат за сериозно време" во трката за лидерство, тврдејќи дека тој е „единствениот кандидат со интегритет" пишува Тајмс, пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

Сунак, кој оваа недела поднесе оставка во знак на протест против раководството на премиерот Борис Џонсон, тврди дека може да го спаси „брендот“ на Конзервативната партија и дека има искуство да се справи со економската криза, напиша политичкиот уредник на „Тајмс“, Стивен Свинфорд.

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон, по низа скандали, поднесе оставка од позицијата лидер на Конзервативната партија, а ќе остане премиер до изборот на нов лидер на оваа партија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе